Ako bezpečne telefonovať v aute?

Vedeli ste, že telefonovanie za volantom spôsobuje približne toľko nehôd, ako šoférovanie pod vplyvom alkoholu? A zároveň sú nepozornosť, venovanie sa mobilnému zariadeniu a alkohol za volantom, najčastejšími príčinami úmrtí na slovenských cestách. Telefonovať za volantom sa teda skutočne neoplatí.

Pokuta za telefonovanie v aute

Pri telefonovaní za volantom auta vystavujete riziku nehody nielen seba, ale aj svojich spolucestujúcich a ostatných účastníkov cestnej premávky. Keďže nehôd z tohto dôvodu stále pribúda, polícia udeľuje za tento priestupok pokuty. A to konkrétne pokutu „za telefonovanie počas jazdy bez súpravy voľné ruky“ vo výške 60€. Ak pokutu z dôvodu nedostatku financií nemôžete uhradiť na mieste, policajt je dokonca oprávnený odobrať vám vodičský preukaz. Vydá vám síce potvrdenie, ktoré vás do uhradenia pokuty oprávňuje jazdiť (15 dní), avšak toto potvrdenie je platné len na území Slovenska. Polícia vám vodičský preukaz vydá až po uhradení pokuty. Ak by ste teda chceli vycestovať v tomto období do zahraničia, telefón za volantom vám môže spôsobiť naozaj vážne problémy. Telefonovať za volantom bez súpravy „voľné ruky“, teda bez hands-free, by ste teda naozaj nemali.

Aké hands-free do auta si vybrať?

Máte niekoľko možností na výber hands-free sady, ktorá vám v aute perfektne poslúži. Ceny sa pohybujú od pár eur, až po desiatky eur.

  1. Osobné hands-free sady. A to tradičné slúchadlo s drôtikom, ktoré dostávate zdarma pri kúpe mobilného telefónu, no môžete si ho aj dokúpiť. Takéto zariadenie stojí len zopár drobných, do 10€. Kvalitnejšie osobné hands-free sú takzvané head-sety. Ide o slúchadlo, ktoré sa umiestňuje priamo na ucho a má zabudovaný mikrofón. K telefónu sa pripája pomocou bluetooth. Head sety sú tiež veľmi lacné. Zakúpiť si ich môžete už od 10€.
  2. Prenosné hands-free sady. V aute sa najčastejšie využívajú hands-free, ktoré sa umiestnia na slnečnú clonu, prípadne do autozapaľovača. Hands-free sady na slnečnú clonu sú obľúbenejšie, a to vzhľadom k výhodnejšej pozícii mikrofónu k ústam vodiča. Kvalita zvuku je tu lepšia.
  3. Zabudované hands-free sady. Tu je potrebný zásah do pôvodného interiéru vozidla. Tieto sady sú napájané na audio systém auta. Kvalita zvuku je, v porovnaní s ostatnými zariadeniami hands-free, najlepšia. Zároveň sú však tieto sady aj najdrahšie.

V každom prípade platí, že investícia do hands-free sa určite oplatí. Ušetríte si tak nielen možnú pokutu, ale zároveň sa nebudete zbytočne vystavovať riziku autonehody.