Typy hands-free zariadení. Aké si vybrať?

Keď kupujete hands-free sadu, mali by ste zvážiť, kde ju chcete používať. Od toho sa odvíja typ zariadenia, ktoré si nakoniec môžete kúpiť.  A samozrejme, aj jeho cena. Aké sú teda možnosti?

Osobné hands-free sady

Termínom osobné sa označujú preto, že sú primárne určené na osobné použitie. Jednoducho povedané, sú určené na použitie pre jednu konkrétnu osobu. Hands-free tejto kategórie môžeme rozdeliť na dva typy:

  • Káblové osobné hands-free. Sú to najlacnejšie a zároveň aj najstaršie hands-free sady. Možno ste aj vy majiteľom takejto sady, ktorú ste dostali pri kúpe svojho mobilného telefónu. Veľmi jednoducho sa pripájajú k mobilnému zariadeniu prostredníctvom konektoru. Skladajú sa len z káblika s tlačidlom a jedným alebo dvomi slúchadlami. Prostredníctvom tlačidla sa prijíma a ukončuje hovor. Ich výhodou je naozaj nízka cena. Niekomu však môže prekážať káblik.
  • Bluetooth osobné hands-free. V dnešnej dobe sú už tiež veľmi rozšírené. Vybrať si môžete takzvané headsety, ktoré obsahujú slúchadlo so zabudovaným mikrofónom alebo bezdrôtové slúchadlá. Použiť ich môžete výlučne s mobilom, ktorý podporuje bluetooth prenos. Sú takisto pomerne lacné, no je potrebné ich dobíjať.

Inštalačné hands-free sady

Tie sú určené na použitie v automobiloch, motocykloch, kanceláriách, či v domácnosti. To znamená, že primárne nie sú určené na osobné použitie. Tu si môžete vybrať z týchto typov hands-free:

  • Ľahké inštalačné bluetooth hands-free. Existujú typy, ktoré je možné nainštalovať na slnečnú clonu v automobile alebo do zapaľovača v automobile. Tie do zapaľovača nie je nutné dobíjať, keďže sú dobíjané priamo zo zapaľovača. Naopak, hands-free sady na slnečnú clonu je nutné dobíjať, avšak možno ich použiť aj inde, napríklad v domácnosti, či kancelárii.
  • Inštalačné hands-free sady do automobilov. Ich inštalácia si vyžaduje zásah do interiéru auta. Toto hands-free sa automaticky zapína po otočení kľúča v zapaľovaní. Hlas volajúceho je počuť z reproduktorov a hlas vodiča je takisto snímaný reproduktorom. Nie sú teda potrebné žiadne mikrofóny, či slúchadlá. Tieto hands-free sú mimoriadne pohodlné a poskytujú množstvo doplnkových funkcií, ako napríklad predčítanie SMS, prehrávanie MP3 z telefónu a pod. Sú však drahšie.
  • Motocyklové bluetooth hands-free. Je namontované v motocyklovej helme a prispôsobené na obsluhu v rukaviciach. Reproduktor a mikrofón sa nachádzajú vo vnútri helmy a ovládanie na vonkajšej strane helmy.

Pred nákupom hands-free si teda ujasnite, kde ho chcete používať a na aký účel ho vlastne kupujete. A samozrejme, koľko ste ochotní do svojej hands-free sady investovať.